Polecamy...

Ograniczenia w Parkach Rozrywki - co warto wiedzieć?

9 czerwca 2020

Parki rozrywki to wyjątkowe miejsca, w których na zwiedzających i turystów czeka cała masa różnorodnych atrakcji i usług, dzięki czemu każda zainteresowana osoba z różnych grup wiekowych znajdzie odpowiednią dla siebie zabawę. W Polsce parki rozrywki zyskują na popularności i są coraz częściej spotykane, choć zwyczaj ten przyszedł do nas spoza Europy. Niezależnie od miejsca, wszystkie parki rozrywki rządzą się podobnymi prawami i mają liczne ograniczenia, których zadaniem nadrzędnym jest bezpieczeństwo uczestników. Inną kwestią we wprowadzaniu ograniczeń jest także dbałość o odpowiednie użytkowanie urządzeń i konstrukcji oraz dopilnowanie, by pozostały one w jak najlepszym stanie przez najdłuższy możliwy czas. Wyszkolona obsługa troszczy się o użytkowników i przestrzeganie zasad, choć czasem restrykcyjnych i niesprawiedliwych w oczach gości.

Barierki

Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem w parkach rozrywki są barierki. Niezbyt wymyśla konstrukcja, a jakże skuteczna w swojej funkcji. Barierki odgradzają strefę atrakcji od publicznej, ogólnodostępnej. Często połączone są z siatką lub innego rodzaju ogrodzeniem dla lepszych efektów. Takie zabezpieczenie jest bardzo istotne w przypadku atrakcji, w których w grę wchodzi duża prędkość i siła. Wejście na tor kolejki czy poruszającej się z dużą prędkością konstrukcji mogłoby się skończyć tragicznie dla takiego pieszego. Uderzenie mogłoby spowodować poważne uszkodzenia ciała lub nawet utratę życia w wyniku zdarzenia. Stanowiłoby to poważne konsekwencje dla obu stron zdarzenia, a także nieprzyjemne lub nawet traumatyczne przeżycia dla innych uczestników.

Jednak zdarza się, że nierozważni użytkownicy przekraczają bariery, szczególnie w poszukiwaniu zagubionych rzeczy – telefonów, części garderoby lub aparatów. Tak, fajnie jest mieć pamiątkę z parku rozrywki, ale nagrywanie przejazdu kolejką pędzącą prawie 200 km/h jest niezbyt mądrym zachowaniem. Z tego powodu na atrakcje nie powinno się wnosić urządzeń tego typu oraz pozostawiać przed wejściem części ubioru, które mogę spaść. Ponadto obsługa zagubione rzeczy zbiera po wyłączeniu atrakcji na koniec dnia. Przedmioty przekazywane są do biura obsługi klienta i tam można się o nie upominać.

Limity wzrostu

Duża część atrakcji z oczywistych powodów ma wprowadzone ograniczenia wzrostu. Limity dotyczą zarówno dolnej, jak i górnej granicy. Atrakcje tworzone są dla dużej ilości osób – różnych osób. Z tego powodu dostosowywane są do pewniej średniej na podstawie populacji. W innym wypadku skonstruowanie atrakcji nie byłoby możliwe, gdyż przygotowanie w ramach jednego sprzętu różnorodnych dla każdego, indywidualnego gościa (pod względem wzrostu, rozmiarów) elementu byłoby niewykonalne. Z tego powodu atrakcje w parkach nie są elastyczne i mają określone wymiary. Użytkownicy powinni mieścić się idealnie w przeznaczonej przestrzeni i zabezpieczeniach, więc osoby o zbyt dużym lub niskim wzroście na daną atrakcję zostaną z niej wykluczone. Wynika to jedynie z dbałości o bezpieczeństwo gości.

Chorym niestety dziękujemy

Park rozrywki nie ma możliwość wnikliwego sprawdzania stanu zdrowia każdego gościa, dlatego liczy się szczerość i rozsądek. Osoby chore powinny przemyśleć udział w atrakcjach, które mogą narażać ich życie i zdrowie. Nadciśnienie, choroby serca, problemy z układem oddychania czy epilepsja mogą okazać się niemalże zabójcze w natłoku ludzi, kolorowych świateł, dymu i prędkości. Chorzy są przestrzegani i robią to na własną odpowiedzialność.

To może Cię zainteresować