Polecamy...

Najlepsze polskie jeziora

30 sierpnia 2022

Urlop nad jeziorem kojarzy się z kontaktem z przyrodą, spokojem i harmonią oraz oczywiście aktywnością. Pływanie, kajaki, łódki, żaglówki, rowery wodne – te atrakcje dostępne są nad wieloma polskimi akwenami, zarówno naturalnymi, jak i sztucznymi. I choć zwykło się kojarzyć jeziora z Mazurami, to występują one także w wielu innych miejscach w Polsce, a ich uroda dorównuje tym mazurskim.

W krainach jezior – Mazury, Warmia, Suwalszczyzna

Myśląc o jeziorach, zwykle kierujemy oczy na północno-wschodnią część Polski. Mazury, Warmia i Suwalszczyzna to prawdziwe zagłębie jezior w naszym kraju. Jest ich tu kilka tysięcy, na czele z dwoma największymi, Śniardwami i Mamrami. Jednak inne wcale nie ustępują im atrakcyjnością i pięknem. Za wyjątkowo malownicze uważane jest Jezioro Niegocin leżące na popularnym szlaku żeglugowym z Giżycka do Mikołajek, Rucianego-Nidy i Pisza i połączone z Jeziorem Kisajno. Na jego brzegach znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, a w południowej części wyspa Grajewska Kępa.
W północno-wschodniej Polsce znajduje się też najgłębsze jezioro naszego kraju, czyli Hańcza. W najgłębszym miejscu osiąga ono aż 108 m i jest znane miłośnikom nurkowania. Prowadzi przez nie także popularny szlak kajakowy. Wyjątkowo piękne jest też jezioro Wigry, które oprócz walorów przyrodniczych wyróżnia się także stojącym na jego brzegu zabytkowym zespołem klasztornym kamedułów.

Najpiękniejsze jeziora w górach

Ale jeziora to nie tylko domena polodowcowych krajobrazów północno-wschodniej Polski. Wiele z zaliczanych do najpiękniejszych zbiorników w kraju znajduje się na południu. Szczególnie cenione jest Jezioro Solińskie, sztuczny zbiornik powstały na Sanie i Solince, w północnej części Bieszczad. Solina ma niezwykle rozbudowaną linię brzegową, a jej położenie wśród gór sprawia, że jej widok np. ze wzgórza Sawin w Polańczyku zapiera dech. Choć jezioro jest zbyt zimne, by się w nim kąpać, to kwitnie tu turystyka – można wypożyczyć łódki i rowery wodne, a dla żeglarzy to jedno z najlepszych miejsc na południu kraju.
Sztucznym zbiornikiem jest także Jezioro Czorsztyńskie w Pieninach. Położone u podnóży Pienin Spiskich, z widokiem na Tatry należy do najmłodszych zbiorników wodnych w kraju. Na jego brzegach ulokowane są popularne miejscowości turystyczne, a także dwa znane zamki, w Niedzicy i Czorsztynie.

Nad morzem, na Lubelszczyźnie, w Borach Tucholskich

Podczas podróży po Polsce jeziora można znaleźć się czasem w bardzo zaskakujących miejscach. Najlepszym przykładem jest tu Jezioro Łebsko, trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Położone na wysokości zaledwie 0,3 m n.p.m. oddzielone jest od morza zaledwie wąską Mierzeją Łebską. Jego brzegi znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, a po akwenie można pływać np. kajakami czy statkiem wycieczkowym.
Do najbardziej atrakcyjnych jezior w kraju zaliczane jest też leżące w Borach Tucholskich Jezioro Okonińskie, którego brzegi porastają gęste lasy sosnowe. Panujący tu mikroklimat jest wyjątkowo korzystny da zdrowia.
Dla wielu zaskakujące będzie, że pięknymi jeziorami może pochwalić się też Lubelszczyzna, gdzie znajduje się Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Część z tutejszych zbiorników objęta jest ochroną w ramach Poleskiego Parku Narodowego, ale w wielu, jak np. w Jeziorze Piaseczno można się kąpać, a na brzegach znaleźć ośrodki wypoczynkowe.

 

To może Cię zainteresować