Zamek w Ojcowie. Historia, godziny otwarcia, cennik, zwiedzanie.
Tradycyjnie twierdza, o której mówi się, że jest twierdzą o królu, nosi nazwę samego króla, na cześć jego ojca Władysława Łokietka, który walczył o tron krakowski ukrywający się w jaskini.
Historia
Powstanie zamku związane jest z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie czternastego wieku. Jego budowa oparta jest na danych historycznych z okresu 1354-1370. Wykopaliska nie potwierdziły romantycznej legendy, według której zamek zostanie zbudowany na ruinach wcześniejszego zamku.Po założeniu twierdzy przez króla Kazimierza Wielkiego, jego rolą była ochrona Krakowa przed Luksemburczykami oraz ochrona kupców na szlaku handlowym z Krakowa na Śląsk. Jest to także centrum administracyjne Dworu Królewskiego, skoncentrowane w międzygwiezdnym życiu rodziców.Po założeniu twierdzy przez króla Kazimierza Wielkiego, jego rolą była ochrona Krakowa przed Luksemburczykami oraz ochrona kupców na szlaku handlowym z Krakowa na Śląsk. Jest to także centrum administracyjne Dworu Królewskiego, skoncentrowane w międzygwiezdnym życiu rodziców.Król nazwał zamek na pamiątkę wędrówek jego ojca Władysława Łokietka. Nazwa podawana w różnych formach w kronikach przetrwała do Ojcowa. W XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, majątek patriarchalny był własnością królewską. Zamkiem zarządzał złodziej, pierwszym z nich był Zaklika z Grębynic, herb Syrokomli wzmiankowany w 1370 roku.Najstarszą częścią zamku, która przetrwała do dziś, jest dolna część ośmiobocznej wieży, dolna część bramy i jej ostra arkada zewnętrzna, studnia i fragmenty muru obronnego. W średniowieczu zamek ten był jednym z najwybitniejszych dzieł architektonicznych Małopolski. Świadczą o tym pozostałości gotyckich kamiennych rzeźb znalezionych w rejonie wieży.Pod koniec XIV wieku rozgwieżdżone niebo Krakowa pozbawiło zamek dominacji i wyznaczyło ziemię. Wchodzi w prywatne ręce poprzez prawa hipoteczne i staje się odrębną dzierżawą. Choć król zagwarantował sobie prawo do kupowania, z powodu braku środków ten niekorzystny dla monarchy stan prawny utrzymał się aż do podziału.
Godziny otwarcia
Ze względu na stosowanie COVID z niektórych obiektów można korzystać na specjalnych warunkach, natomiast z niektórych obiektów można korzystać do odwołania.
Cennik
Biorąc pod uwagę zalety tego miejsca, ojca trudno przecenić. Warto jednak krótko opisać to miejsce, co czyni ojca bardzo atrakcyjnym. Przede wszystkim ta malownicza miejscowość położona jest w bardzo atrakcyjnym turystycznie rejonie naszego kraju, jakim są Góry Krakowsko-Częstochowskie. Dokładniej mówiąc, Ojców leży na południu, 20 kilometrów na północny zachód od Krakowa. Warto w tym kontekście poznać cennik, który znajduje się na stronie internetowej.
Zwiedzanie
Ojców położony jest w malowniczej i spokojnej dolinie, jest idealną bazą wypadową dla tych, którzy pragną odwiedzić jury, ceniąc sobie spokój i chcąc być z dala od zgiełku miasta. Mieszkając w Ojcowie, można zwiedzić wszystkie zabytki okolicy, takie jak niewątpliwie kopalnie soli w Krakowie, Wieliczce i Bochni. Jest Pustynia Błędowska, jak na przykład orle gniazdo Smoleń czy Ogrodzieniec. Najlepiej zacząć z Ojcowa i wędrować lub jeździć rowerem do pięknej Doliny Będkowskiej lub Kluczwody pod Krakowem.
Ojców Park to naprawdę wyjątkowe miejsce, które oferuje doskonałe walory historyczne, kulturowe, a zwłaszcza przyrodnicze i krajobrazowe. Znajdują się tutaj ślady działalności księcia piastowskiego w początkach państwa polskiego, XIV-wieczne ruiny zamku Kazimierza Wielkiego czy renesansowa rezydencja Pieskowa Skała.