Polecamy...

Zamek w Niepołomicach. Historia, atrakcje, godziny otwarcia, cennik

3 lipca 2018

Nieopodal Krakowa w niewielkiej miejscowości Niepołomice znajduje się okazały, odrestaurowany zamek. Zamek nazywany jest „drugim Wawelem” ze względu na swoją bogatą historię, w której pełnił funkcję rezydencji wypoczynkowej królów naszego kraju. 

Zbudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego na skarpie pradoliny Wisły miał pełnić funkcję mieszkalną, ale także obronną. Początki zamku datowane są na 1348 rok. W pierwotnym planie konstrukcyjnym zamek składał się z dziedzińca, otoczonego murami kurtynowymi, trzech wież oraz budynków w części południowej i wschodniej. Nieopodal położona osada Niepołomice stanowił zaplecze usługowo-handlowe dla zamku i całego dworu, zapewniając zatowarowanie w potrzebne dobra. W dalszych wiekach opiekę nad zamkiem sprawował Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary, a po nim Zygmunt II August. W czasach panowania królów zamek stanowił ważne miejsc, w którym odbywały się zjazdy koronne i sądy. W późniejszych latach kompleks przebudowano, zmieniając jego formę na kształt czworokąta z wewnętrznym dziedzińcem. Zamek został ostoją życia i zdrowia w czasach epidemii XVI początku wieku, mającej miejsce w Krakowie. To tu ukrywał się przez zarazą dwór królewski. Niedługo po tym, pożar zniszczył dużą część zamku – skrzydło północne i wschodnie. Na rozkaz króla Zygmunta II Augusta dokonano rekonstrukcji i przebudowy zamku. Wprowadzono podparte na trzech słupach krużganki oraz klatki schodowe od strony dziedzińca. Z czasem przy południowym skrzydle zorganizowano ogrody włoskie nazwane od inicjatorki, „Ogrody królowej Bony”. Końcówka XVI wieku była niestabilna dla zamku w kwestii zarządcy, gdyż ten zmieniał się kilkakrotnie. Każdy nowy właściciel dokonywał drobnych zmian w wystroju wnętrz. Blisko połowy XVII wieku krużganki przebudowano na styl wczesnobarokowy. Najazd szwedzki zapoczątkował kres zamku, który zaczął pełnić funkcję magazynową. Następnie, jako własność Austrii po rozbiorze Polski, zamek został częściowo zniszczony – rozebrano drugie piętro, wzmocniono mury, zmieniono wystrój, przeznaczając budynek na koszary. Po wojnie zamek popadł w ruinę. Dopiero po kilku latach prac remontowych od 1991 roku, już jako własność Gminy Niepołomice, stał się na powrót siedzibą godną królów.

Obecnie zamek pełni funkcję turystyczną, oferując organizację wydarzeń, bali, konferencji. Na terenie zamku znajduje się Muzeum Przyrodnicze z myśliwskimi i łowieckimi eksponatami, sale konferencyjne z nowoczesnym sprzętem, strefa spa oraz pokoje hotelowe o wysokim standardzie. W ofercie dostępne są pokoje 1-, 2- lub 3-osobowe. Ceny w sezonie wysokim wahają się miedzy 290 – 610 zł/ doba, zaś w sezonie niskim 232 – 488 zł. W kosztach uwzględnione jest śniadanie, parking, dostęp do Wi-Fi oraz bezpłatny pobyt dla dzieci do lat 6. W strefie spa goście mogą skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych, odnowy biologicznej, sauny czy opalania natryskowego. Szczegółowy cennik strefy relaksu dostępny jest do wglądu na oficjalnej stronie zamku. Spa czynne jest w godzinach 10 – 18, oprócz niedzieli. Goście mogą także zwiedzać. W obiekcie znajduje się siedziba Muzeum Niepołomickiego, otwarte codziennie od 10 do 17. Oferowane są także wycieczki po zamku z przewodnikiem, który wtajemniczy nas w historię i legendy zamku. 

W ofercie Zamku Królewskiego jest najem sal i organizacja wydarzeń i bankietów, a także wesel i studniówek. Goście mogą skorzystać z zaplanowanych pobytów w ramach specjalnych ofert: podziękowania dla rodziców – „Cudownych rodziców mam”; „Zaręczyny na Zamku Królewskim” oraz „Romantyczny pobyt na Zamku Królewskim”. Oferty obejmują noclegi, poczęstunek, śniadanie, specjalne usługi w zależności od opcji, klimatyczną kolację, a dodatkowo także zwiedzanie lub zabiegi relaksacyjne. Rezerwacji oraz zakupów prezentów można dokonywać bezpośrednio przez stronę internetową zamku lub poprzez kontakt telefoniczny z numerem, zamieszczonym na stronie głównej. 

Interesujące jest, że według legend, zamek położony jest w wyjątkowym miejscu jako jeden z siedmiu czakramów na świecie. Czakram to mityczne miejsce, skupiające w sobie korzystną dla życia i otoczenia energię. Te punkty mocy ulokowane są w wiecznych miastach świata, jak Delfy, Mekka, Dheli, Rzym czy Kraków. 

To niezwykłe miejsce o bogatej ofercie, łączy w sobie urok średniowiecznego zamku królewskiego z nowoczesnym designem luksusowego hotelu. Miejsce nie należy do tanich, lecz zdecydowanie wartych odwiedzenia. Być może legendarna aura czakramu wpłynie pozytywnie na życie odwiedzających ten zamek gości.

 

To może Cię zainteresować