Polecamy...

Zamek w Dobczycach. Historia, godziny otwarcia, cennik, zwiedzanie.

20 maja 2020

Wolny weekend to doskonała okazja do odpoczynku i regeneracji sił po całotygodniowej pracy. Warto wówczas zorganizować rodzinny wyjazd w ciekawe rejony w swojej najbliższej okolicy. Mamy to szczęście, że dzięki bogatej i długiej historii na mapie naszego kraju nie brakuje unikalnych miejsc, które warto poznać. Szczególnie wartościowe jest zwiedzanie zamków połączone z odkrywaniem ich historii. Mieszkając w Krakowie i okolicach można wybierać do wielu takich zabytkowych budowli. Interesującą propozycją jest, np. zamek w Dobczycach znajdujący się w bliskim sąsiedztwie stolicy Małopolski.

Historia

Początki zamku w Dobczycach w dużej mierze skrywane są w mrokach historii. Powstał on na wzniesieniu nad rzeką Rabą, która dzięki istniejącej dziś zaporze tworzy u jego podnóży malowniczy zalew będący jednym z głównych źródeł wody pitnej dostarczanej do okolicznych miejscowości. Nie jest znana dokładna data powstania w tym miejscu zabudowań obronnych. O istnieniu zamku dawne kroniki wspominają po raz pierwszy w 1362 roku. Jednak już wiele lat wcześniej miały tam miejsce ważne wydarzenia historyczne świadczące o warownej budowli w Dobczycach. Dowodem na to jest schronienie się w tym miejscu króla Władysława Łokietka podczas buntu mieszczan krakowskich w 1311 roku i wydanie dokumentu pozbawiającego ich posiadanych majątków ziemskich. W kolejnych latach budowla była systematycznie rozbudowywana i unowocześniana zgodnie z kolejnymi stylami w architekturze warownej. Za czasów panowania Kazimierza Wielkiego zamek został włączony w system obronny miasta Krakowa, a jego mury wzmocniono. W okresie dynastii Jagiellonów twierdza w Dobczycach była chętnie odwiedzana zarówno przez władców, jak i przez rodzinę królewską wraz z dworem. W 1398 roku przebywał tu król Władysław Jagiełło wraz z żoną Jadwigą. W drugiej połowie XV wieku z opisywanym miejscem bardzo związany był słynny polski kronikarz Jan Długosz. Pobierały tu także naukę dzieci króla Kazimierza Jagiellończyka. W XVI wieku zamkiem władali możnowładcy z rodu Lubomirskich. Dzięki nim budowla zmieniła nieco swój charakter z twierdzy warownej na renesansową rezydencję. Odbywały się tu śluby członków rodzin szlacheckich, np Barbary Lubomirskiej z Janem Zebrzydowskim. Druga połowa XVII wieku rozpoczyna okres stopniowego upadku znaczenia zamku. WIele zniszczeń i grabieży na terenie budowli dokonali szwedzi, zwłaszcza podczas wojny północnej w 1702 roku. Od tamtej pory zamek przestał być siedzibą szlachecką i nie miał już stałych mieszkańców.

Czasy współczesne

W XIX wieku miejscowa ludność zaczęła nawet na własną rękę rozbierać zamkowe mury, wykorzystując uzyskiwany w ten sposób budulec do własnych celów. Pierwsze prace, mające na celu renowację zamku przeprowadzono dopiero w 1901 roku. Następnie w latach 60-tych XX wieku rozpoczęły się prace wykopaliskowe zainicjowane przez lokalnego nauczyciela Władysława Kowalskiego. Dzięki temu może dziś podziwiać odrestaurowany i częściowo odbudowany zamek w Dobczycach. Największym atutem tego miejsca poza intrygującą historią pozostaje od wieków zapierający dech w piersiach widok na dolinę rzeki Raby oraz okoliczne wzgórza.

Zwiedzanie

Obecnie mieści się tu regionalne muzeum PTTK, które można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00, a także w weekendy od 10.00 do 18.00. Sezon turystyczny trwa tu od 1 kwietnia do 31 października. Dostępne są różne rodzaje biletów, które uprawniają do zwiedzania zarówno zamku, jak i pobliskiego skansenu. Za bilet normalny dla osoby dorosłej zapłacimy 10 zł, a za bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży 8 zł. Aby jeszcze lepiej poznać historię zamku, warto skorzystać z usług doświadczonego przewodnika. Koszt oprowadzania wynosi w tym wypadku 70 zł.

To może Cię zainteresować