Zamek książąt Potockich w Zatorze. Historia, godziny otwarcia, cennik, zwiedzanie.
Wspaniała pierwsza litera Zamku Zator stoi na stromym wzgórzu nad rzeką Skawą w centrum miasta. Zachował się w stanie nienaruszonym, choć w formie neogotyckiego pałacu. Elementy obronne były niewidoczne i zniknęły, gdy fortyfikacje miejskie przestały istnieć w XVI wieku. Budynek jest prostokątny z trzema kondygnacjami, a wieża wystaje na zewnątrz w formie awangardy. Jest o jedną kondygnację wyżej niż reszta budynku. Ta część jest najstarszą, z pierwotnego gotyckiego zamku.
Historia
Pałac został zbudowany w XV wieku i pierwotnie był obronnym zamkiem książęcym. Jest siedzibą księcia zatorskiego na linii Piastów na Górnym Śląsku. W XVIII w. Kupili go Duninowie, a następnie przekazali je Poniatowskim, Tyszkiewiczom, Wąsowiczom, a ostatecznie Potockim.W 1836 r. rodzina Potockich częściowo przebudowała i odrestaurowała pałac, czyniąc go romantyczną neogotycką rezydencją. W 1939 r. został zajęty i splądrowany przez Wehrmacht. Stał się obozem dla niemieckich kolonistów. Po wojnie zboże było tam przechowywane. W latach 1964-1973 hotel został odrestaurowany i udostępniono gościom cztery pokoje.Po drugiej wojnie światowej pałac przejął Państwowy Instytut Zootechniczny w Krakowie, a następnie użytkowany głównie przez Zatorską Stację Doświadczalną Rybołówstwa, afiliowaną przy Olsztyńskim Instytucie Rybactwa Śródlądowego. Pałac od 40 lat nie przeszedł gruntownego remontu. Obecnie jest to ostatnia kwestia sporna, gdyż decyzja wojewody małopolskiego nie obejmuje tego obiektu.
Godziny otwarcia
Na parterze dobrze zachowane pomieszczenia ze sklepieniami żebrowymi i gwiaździstymi. W pięknie urządzonych pokojach gościnnych znajduje się pokój myśliwski z oryginalną stolarką drzwiową i kominkiem, złoty pokój z oryginalnymi zdobieniami na kopule, pokój paproci i bluszczu, przepiękne motyle i kwiaty wplecione między gałęzie bluszczu. Odwołując się do godzin otwarcia pamiętajmy, że przez COVID godziny mogły ulec zmianie i należy je na bieżąco sprawdzać.
Cennik
Pierwsze piętro zamku zostało wyremontowane i przebudowane przez Państwowy Instytut Zootechniczny. Podobnie jak wiele pomieszczeń w chińskich dzielnicach, dworach i pałacach, pokoje te zostały przejęte przez instytucje i dostosowane do ich potrzeb. Żeliwne schody prowadzą na piętro zamku Po wejściu do zamku ponownie możemy zobaczyć zmiany wprowadzone przez poprzedniego właściciela. Ciekawostką jest wzór na ścianie malowany wałkami w ubiegłym wieku. Aktualizacja cennika znajduje się na stronie i należy go na bieżąco sprawdzać.
Zwiedzanie
Wejście na teren posesji prowadzi przez neogotycką ceglaną bramę z blankami. Ten dwukondygnacyjny ceglany zamek został zbudowany na planie prostokąta z wypustkami na krótszym boku. Elewacja frontowa to centralna czterokondygnacyjna wieża, która nieznacznie wystaje z frontu muru i posiada krenelaż. Zwiedzanie zasługuje na szczególną uwagę.
Nad oknami na piętrze znajdują się łukowe dekoracje okienne, a nad oknami na piętrze gzymsy z arkadami. Wejście do budynku prowadzi do łukowej hali przez neogotycki portal, którego podłogę zdobi herb rodziny Potoki. Z prawej strony drzwi do sali Paprociowej, dalej do sali Bluszcz. Hala nakryta jest sklepieniem wieloczęściowym, ozdobionym smugami malowanych paproci i liści bluszczu. Po lewej stronie sieni znajduje się sala myśliwska ozdobiona kolorowymi obrazami.