Polecamy...

Zamek Rabsztyn. Historia, godziny otwarcia, cennik, zwiedzanie.

14 maja 2020

Zwiedzanie polskich zamków lub dawnych rezydencji szlacheckich to ciekawy sposób na wykorzystanie wolnego czasu i lepsze poznanie historii. Regularne zwiedzanie tego typu miejsc może stać się nawet nowym hobby, realizowanym w pojedynkę lub wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Odkrywcy malowniczych zamków mają do wyboru sporo kierunków zwłaszcza na południu Polski. W planie podróży nie może zabraknąć zamku w Rabsztynie położonego w pobliżu Olkusza na wyżynie krakowsko częstochowskiej.

Historia

Opisywany zamek wchodzi w skład słynnego szlaku orlich gniazd. Jest to zespół kilkunastu średniowiecznych warowni, w dużej mierze o charakterze górskim, które miały za zadanie chronić południowo zachodnich granic dawnego Państwa Polskiego. Wiele z nich powstało jeszcze za czasów piastowskich jako konstrukcje drewniane, a następnie, za panowania króla Kazimierza Wielkiego doczekały się kamiennych murów i solidniejszych obwarowań. Dotyczy to również zamku w Rabsztynie. Przyjmuje się, że wybudowano go jeszcze w XIII wieku. Ciekawostką jest znaczenie nazwy Rabsztyn, która pochodzi z języka niemieckiego i oznacza kruczą skałę. Historia kolejnych właścicieli zamku oraz funkcji, jakie spełnia ta budowla, jest bardzo burzliwa. Nie brakuje w niej krwawych rodzinnych konfliktów, których nie powstydziliby się nawet twórcy serialu Gra o Tron. Jednym z nich było zabójstwo właściciela zamku Andrzeja Tenczyńskiego wykonane przez jego własnego brata. Swoją karę odsiadywał tu następnie jeden ze zleceniodawców tego czynu, którym był rajca oraz były burmistrz Krakowa Marcin Bełza. Na zamku bywali polscy władcy. Tak było, np. w 1573 roku gdy na zaproszenie ówczesnego właściciela Seweryna Bonera przybył tu król Henryk Walezy. Przez wieki zamek był też stopniowo rozbudowywany. W związku z tym, że coraz mniejsze znaczenie obronne miały warownie na zachodniej granicy Rzeczypospolitej, zaczęto je wykorzystywać głównie jako siedziby urzędów lub rezydencje. W pierwszych latach XVII wieku, gdy właścicielem lokalnych dóbr był Zygmunt Myszkowski, przebudowano zamek zgodnie z panującym w tamtym okresie stylem renesansowym. Powstała wówczas dolna część zamku, która ulokowana została u podnóża dotychczasowych zabudowań. Znalazł się tam trójskrzydłowy, dwupiętrowy pałac, który posiadał aż 40 pokoi dla dworu i służby. Choć częścią nowej budowli był też mur obronny i głęboka fosa to w związku z rozwojem broni palnej w tym artylerii wojskowej nie miały już one wielkiego znaczenia. Kresem świetności zamku był potop szwedzki. Wojska szwedzkie splądrowały i zniszczyły go w 1658 roku. Nigdy później nie został on już doprowadzony do pierwotnego stanu. Tragicznie dla budowli zakończyły się też wizyty niedoszłych poszukiwaczy skarbów w drugiej połowie XIX wieku. Znaleźli się wśród nich ludzie, którzy zaślepieni chęcią zysku wysadzili w powietrze ostatnią zachowaną do tamtej pory część zamku dolnego.

Zwiedzanie i cennik

W ostatnich latach dzięki staraniom lokalnych władz udało się odrestaurować fragmenty zamku w Rabsztynie. W 2009 roku oddano do użytku jedną z wież strażniczych oraz główną bramę, w której urządzone jest niewielkie muzeum poświęcone historii zamku. Zamek można zwiedzać na własną rękę lub z grupą wycieczkową. Zwiedzanie indywidualne możliwe jest w weekendy od godziny 10 do 16. Ostatnie wejście możliwe jest do godziny 15.30. Zwiedzanie grupowe odbywa się w pozostałe dni tygodnia po wcześniejszej rezerwacji terminu. Za bilet normalny dla osoby dorosłej zapłacimy tu 4 zł. Bilety ulgowe dostępne są w cenie 2 zł. Mamy również do wyboru bilety rodzinne w cenie 10 zł. Dojazd możliwy jest drogą krajową numer 94, z której w Olkuszu należy skręcić w ulicę Rabsztyńską i po około 5 kilometrach będziemy już na miejscu. Zamek Rabsztyn w 2020 roku jest poddawany remontowi.

To może Cię zainteresować