Polecamy...

Jakie zajęcia sportowe wybrać dla dziecka?

21 listopada 2022
Jako rodzice przykładamy ogromną wagę do prawidłowego rozwoju naszych dzieci. Warto, aby już od najmłodszych lat umożliwić im naukę pozytywnych nawyków i umiejętności poprzez zabawę. Aktywność fizyczna to doskonała okazja do kształtowania dobrych wartości w przyjemny sposób. Sport wcale nie musi kojarzyć się z obowiązkowymi, często nudnymi lekcjami wychowania fizycznego. Wystarczy odpowiednio dobrać go dla konkretnego dziecka. Jak jednak to zrobić? Od czego warto zacząć?

Czym kierować się podczas wyboru zajęć sportowych dla dziecka?

Najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę zainteresowania malucha. Jest to oczywiście prawda, o ile dziecko już od najmłodszych lat wykazuje umiejętności przydatne w danej dyscyplinie lub chęci do uczestniczenia w niej. Być może lubi biegać, grać w piłkę na podwórku lub ogromną radochę sprawia mu skakanie przez wielkie kałuże. To może podpowiedzieć rodzicowi, w jakim kierunku warto podążać, szukając odpowiedniej aktywności fizycznej.
Co, jeśli dziecko nie wykazuje chęci do konkretnych aktywności lub nie potrafimy tego zaobserwować? Warto wtedy zastanowić się nad grami zespołowymi, na które dziecko może uczęszczać na przykład ze swoimi przyjaciółmi lub takowych tam poznać.

Gry zespołowe – zabawa w dobrym towarzystwie

Chcąc, aby dziecko zaprzyjaźniło się z aktywnością fizyczną na dłużej, warto rozpocząć od sportów zespołowych. Uczą one między innymi współpracy i odpowiedzialności nie tylko za siebie i swoje zachowanie, ale także za drugą osobę. Jeden za wszystkich wszyscy za jednego – nagle każdy musi brać pod uwagę nie tylko osobiste ambicje, ale również dobro ogółu. Kształtuje to pokorę oraz empatię.

Piłka nożna, siatkówka, koszykówka

Są to gry zespołowe szczególnie uwielbiane przez początkujących sportowców. Można uznać je za dobry wybór na początek przygody z aktywnością fizyczną, ponieważ:
- Wiele młodych osób decyduje się na te rodzaje sportu. Dziecko nie będzie czuło się więc osamotnione, a dodatkowo zobaczy, czym jest zdrowa rywalizacja.
- Należą do sportów, które można uprawiać na świeżym powietrzu. Przyczyniają się do zwiększenia odporności oraz odpowiedniego dotlenienia organizmu.
- Dostępność do terenu oraz sprzętu jest dzisiaj o wiele bardziej ułatwiona ze względu na ogromną popularność tych dyscyplin.

Sztuki walki – sporty dla każdego

Ten rodzaj aktywności fizycznej w ciągu ostatnich lat znacznie wzrósł na popularności. Już dzieci nawet od pięciu lat mogą zapisywać się na zajęcia w pełni dostosowane do ich możliwości i umiejętność. Systematyczność w uczęszczaniu na spotkania, mobilizacja przez trenera oraz członków grupy, a także przyjemność ze wciąż nieco „egzotycznych” dyscyplin powoduje, że mnóstwo dzieci wyrasta później na świetnych sportowców, zdobywających wiele osiągnięć.

Karate, judo, mma

Warto zastanowić się nad wyborem sztuk walki dla dziecka, ponieważ:
-  Sporty tego typu pozwalają wyżyć się dziecku oraz zniwelować negatywne emocje.
- Uczą panowania nad swoją siłą oraz samokontroli.
- Wzmagają koncentrację i wytrzymałość.
- Pozytywnie wpływają na utrzymywanie prawidłowej postawy.
- Pokazują elementy samoobrony.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że dzieciństwo to przede wszystkim zabawa oraz próbowanie nowych rzeczy. Warto więc komunikować się z dzieckiem i pokazać mu różne możliwości, z jakich może skorzystać. Rozmowa naprawdę może pomóc w wyborze odpowiedniej dyscypliny. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej. Dajmy dobry przykład dzieciom i dbajmy nie tylko o ich zdrowie, ale również o swoje.

 

To może Cię zainteresować