Polecamy...

Zamek w Niedzicy . Historia, atrakcje, godziny otwarcia, cennik

1 lipca 2018

W Niedzicy nad Dunajcem znajduje się na wysokiej skarpie zamek. Nazwa zamku brzmi Dunajec. Zamek zbudowany jest na wapiennym wzniesieniu na wysokości 556 metrów nad poziom morza i około 80 metrów nad taflą Dunajca. Obecnie odrestaurowane ruiny zamku stanowią atrakcję turystyczną z możliwością zwiedzania i noclegów. 

Jednak zacząć warto od historii. Zamek datowany jest na rok między 1320, a 1325. Informacja, jako że konkretna data nie jest znana, jest domniemana na podstawie testamentu Wilhelma Drugetha – zarządcy żupy, składającej się z terenów ziemi spiskiej i orawskiej w czasach średniowiecza. W dokumencie wspomniany zostaje nowo pobudowany zamek Dunajec, a sama ostatnia wola spisana została w 1330. Inicjatorami budowy byli bracia Berzeviczy. Do budowli przylgnęła nazwa od pobliskiej rzeki – Dunajec, ale nazywany był także Niedzica od okolicznej wsi. Zamek stanowił warownię i strażnicę na granicy, wydzielanej przez rzekę, węgiersko-polskiej. Po utracie funkcji obronnych zamek przemienił się w wiejską rezydencję panującego rodu Berzeviczych. Po wymarciu rodu posiadłość przeszła we władanie zarządcy spiskich ziem, Emeryka Zapoly, który dokonał rozbudowy. Zamek zyskał zewnętrzne mury z basztami. Zamek w 1507 roku został sprzedany i wyniku pogarszającej się sytuacji na Węgrzech zmieniał często właścicieli, stając się zaniedbany. Zamek wykupił z czasem Jan Horvath, który odrestaurował go i dobudował część mieszkalną przy murze obwodowym. Po śmierci właściciela zamek ponownie zmieniał nadzorców i przeżywał burzliwe lata, wliczając w ten okres oblężenia. Po 1 776 zamek wrócił w ręce rodu Horvathów. W swojej historii dwukrotnie strawił go pożar i wielokrotnie był odnawiany, aż w 1945 roku stał się własnością Skarbu Państwa. Natomiast do Polski wraz z częścią Spisza przynależy od 1920 roku. 

Ciekawostką historyczną z dziejów zamku jest jego związek z Inkami. Potomek rodu Berzeviczych wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie ożenił się i miał rodzinę z Indianką, Uminą. Indiańska rodzina Berzeviczego ukrywała się w zamku po ucieczce z Ameryki po przegranej walce na rodzinnych ziemiach. W XX wieku potomek syna, Antonia, z węgiersko-inkaskiego małżeństwa odkrył testament w zamku w Niedzicy. Dokument zapisany był w supełkowym piśmie Inków i miał prawdopodobnie prowadzić do skarbu Inków w wodach Ttiticaca w Peru. Jednak pozostał nieprzetłumaczoną zagadką, a prawnuk Antonia zmarł w 1975 roku w wypadku samochodowym. 

Obecnie zamek jest punktem turystycznym. Zwiedzanie zamku jest możliwe w miesiącach maj – wrzesień w godzinach 9 – 18.30 każdego dnia oraz w skróconym czasie od 9 do 15.30 w przedziale październik – kwiecień. W święta muzeum, które stanowi zamek, jest nieczynne. Czas zwiedzania szacowany jest na 1 godzinę 15 minut. 
Cennik przewiduje bilety na zwiedzanie wyłącznie Spichlerzu, po którym oprowadza gości przewodnik. Wycieczka z przewodnikiem w tej części nie wymaga dodatkowym opłat. Cena biletu wynosi 5 złotych, a opcja dostępna jest jedynie w okresie letnim. Bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży, studentów, opiekunów oraz seniorów kosztują 14 złotych, zaś zwykłe bilety wstępu to koszt 19 złotych. 

Na obszar zamku składa się podwórze z bramą wejściową i sienią, które minąwszy znajdziemy się w zamku dolnym z dziedzińcem. W tej części znajdują się głównie pokoje gościnne, jako że obiekt pełni funkcję rekreacyjno-noclegową. Na dziedzińcu obejrzeć można wykutą w wapieniu studnię o głębokości 60 metrów. Wydzielona jest część muzealna, bogata w wystawy i antyki z XVI – XIX wieku. Drewniane schody wychodzą na taras widokowy, skąd rozchodzi się widok na piękną panoramę. W skład zamku wchodzi jeszcze zamek górny i lochy z izbą tortur. W części zamku górnego znajdują się Izby Pańskie z urządzoną salą myśliwską, izbą żupną oraz izbą straży.

Obiekt oferuje różnorodne noclegi. Do wyboru gości są miejsca noclegowe w zamku, celnicy oraz kurniku. Pokoje są 1 – 3 osobowe. W zamku znajduje się trzynaście pokoi – komnat i apartamentów, których ceny wahają się od 180 do 400 zł. W celnicy, będącej drewnianą budowlą w stylu dworskim, mieści się dziewięć pokoi. Ceny obejmują przedział 100 – 300 zł. W tych pokojach istnieje możliwość kwaterowania ze zwierzętami, za które należy uiścić dodatkową opłatę. W kurniku mamy dwa pokoje dwuosobowe z łazienką i kuchnią w cenie 200 zł. Istnieje możliwość dostawki łóżek za dodatkową opłatą.

Obiekt jest ciekawym miejscem, które stanowiło plan filmowy „Zemsty” na podstawie utworu Aleksandra Fredry, a także miejsce dla takich produkcji, jak „Wakacje z duchami” czy „ Janosik”. Przez chwilę mamy okazję przechadzać się wśród tych samych murów, co nasi ulubieńcy ze szklanego ekranu.

 

To może Cię zainteresować