Polecamy...

Zamek Korzkiew: historia, godziny otwarcia, cennik, zwiedzanie

13 sierpnia 2020

​Kraków to doskonała baza wypadowa na wycieczki po okolicy. Jeśli masz akurat wolny dzień i chciałbyś spędzić go poza domem, nieopodal serca Małopolski czeka na ciebie mnóstwo ciekawych miejsc. Aby zobaczyć coś interesującego i nieznanego wcale nie musisz jechać daleko. Jedną z większych atrakcji tej części kraju jest Jura Krakowsko-Częstochowska, niezwykle malowniczy region geograficzny na pograniczu Małopolski i Śląska. To fascynująca kraina bogata w ujmujące krajobrazy, urokliwe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, zagadkowe jaskinie oraz wspaniałe zabytki architektury. Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się także słynny Szlak Orlich Gniazd, system zamków obronnych wzniesionych jeszcze w średniowieczu. Jedną z takich fortec jest Zamek Korzkiew. I to właśnie tam pragniemy was dziś zaprosić.

Zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Tak zwale Orle Gniazda to system średniowiecznych zamków zbudowanych dla strzeżenia granic ówczesnego Królestwa Polskiego. Budowle robią duże wrażenie, ponieważ większość z nich została wzniesiona na trudno dostępnych skałach wapiennych. To właśnie temu zawdzięcza swoją nazwę ów historyczny szlak obronny – górujące nad okolicą fortece miały dosłownie przypominać gniazda orłów. Warownie i twierdze obronne to nieodłączny element pejzażu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Większość budowli nie zachowała się do naszych czasów w pełnej krasie. Dziś możemy podziwiać głównie ruiny i fragmenty niegdysiejszych wspaniałych kaszteli. Jednak niektóre fortyfikacje zostały odbudowane, czego doskonałym przykładem jest Zamek w Korzkwi.

Zamek Korzkiew – historia

System Orlich Gniazd tworzyły zarówno zamki królewskie (m.in. Będzin, Bobolice, Ojców, Olkusz, Rabsztyn, Żarnowiec, Wieluń, Krzepice), jak i zamki prywatne (np. Korzkiew, Pieskowa Skała, Biały Kościół, Bydlin, Lipowiec, Tenczyn, Morawica, Pilica) oraz strażnice (Łutowiec, Przewodziszowice, Ryczów, Suliszowice). Historia zamku rycerskiego w Korzkwi sięga roku 1352, kiedy to Jan z Syrokomli dokonał zakupu wzgórza Korzkiew. Pierwszy właściciel wybudował na wzniesieniu niewielką wieżę z podpiwniczeniem pełniącą funkcję obronną oraz mieszkalną. W kolejnych latach forteca kilka razy przechodziła w inne ręce. W XV wieku wieża została przebudowana, by ostatecznie pod koniec XIX wieku popaść ostatecznie w ruinę. W 1997 roku obiekt został zakupiony przez architekta Jerzego Donimirskiego, który postanowił przywrócić budowli dawną świetność. Od tamtego czasu na zamku trwają prace remontowe. Wszystko wskazuje na to, że próba rekonstrukcji zakończy się pełnym sukcesem.

Godziny otwarcia, cennik i zwiedzanie Zamku Korzkiew

Bilety za zwiedzanie Zamku Korzkiew kosztują… 0 zł. A to dlatego, że w obiekcie nie istnieje coś takiego jak oficjalne zwiedzanie z przewodnikiem. Zamek posiada za to restaurację oraz salę na wynajem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas pobytu zajrzeć w tutejsze zakamarki i spróbować poczuć klimat dawnych rycerskich biesiad. Wspaniałą pamiątką będą też zdjęcia – tym bardziej że twierdza w Korzkwi jest wyjątkowo fotogeniczna (i to zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz). Zamek w Korzkwi organizuje obecnie pobyty oraz kolacje dla grup około 10-osobowych. Amatorzy dobrej kuchni mogą zjeść wyśmienitą kolację w klimatycznych, średniowiecznych salach. Rezydencja mieszkalna jest czynna przez cały rok.

 

To może Cię zainteresować